2023 kihívásokkal teli év volt a magyar kockázati- és magántőkepiacon
2023 kihívásokkal teli év volt a magyar kockázati- és magántőkepiacon
Megjelent a Magyar Kockázati- és Magántőke Egyesület (HVCA) az Ernst&Younggal közösen készített 2023. évi jelentése, mely az Invest Europe adatgyűjtési platformján (EDC) gyűjtött adatok alapján kétféle szemléletben, piaci és iparági megközelítésben készült. A piaci szemlélet a magyarországi székhelyű vállalatokba történt befektetéseket összesíti, míg az iparági adatok a Magyarországon bejegyzett alapkezelők befektetéseit tartalmazza.
2023 kihívásokkal teli év volt a magyarországi kockázati- és magántőkepiacon. A kockázati- és magántőke finanszírozásban részesülő magyar vállalatok száma 2023-ban 38%-kal csökkent 2022-höz képest, a befektetések értéke pedig drasztikusan, 58%-kal esett vissza. Ez a kockázati- és magántőke-piac elmúlt tíz évének legrosszabb eredménye.
A finanszírozás visszaesése különösen észrevehető volt a magvető és a későbbi szakaszú kockázati tőkefinanszírozási kategóriákban, míg a start-up szakaszú finanszírozás viszonylag stabil maradt. A romló tendenciát részben a befektetők érdeklődésének hiánya okozhatja a magvető szakaszú finanszírozás iránt, valamint a fejlődésük későbbi szakaszában tartó kockázati tőke hátterű cégek skálázhatóságának problémái magyarázhatják. Azonban a legnagyobb csapást a kivásárlások finanszírozása szenvedte el, amely szinte teljesen eltűnt 2023-ban.
Más szempontból nézve, az egyik fő oka annak, hogy a magyar vállalatok kevés finanszírozási összegeket kaptak 2023-ban, a nem magyarországi befektetőktől származó finanszírozás hiánya volt. Míg az elmúlt években ez az összeg meglehetősen jelentős volt (2020-ban 71 millió euró, 2021-ben 92 millió euró, 2022-ben pedig 70 millió euró), 2023-ban rekord alacsony összegű, mindössze 8 millió euró finanszírozásra került sor külföldi befektetők által.
A befektetők székhelye szerint vizsgálva a kockázati- és magántőkések befektetéseit, ugyancsak visszaesés történt az ügyletek számában. A hazai bejegyzésű alapkezelők 2023-ban 35%-kal kevesebb üzletet kötöttek 2022-höz képest (2023-ban 129, 2022-ben 198), azonban a finanszírozási értéket tekintve a 42%-os csökkenés (2023-ban 127,4 millió euró, 2022-ben 220,1 millió euró) kisebb volt a magyarországi cégek esetében mért finanszírozáshoz képest. Az átlagos üzletméretek 32%-kal csökkentek a vállalati oldalon és 11%-kal a befektetői oldalon, jelezve a későbbi szakaszú finanszírozási körök lassulását és a nagyobb befektetések iránti csökkenő étvágyat a magyar kockázati tőkések részéről.
Az iparágak tekintetében változatlanul az ICT és az üzleti termékek és szolgáltatások képviselték a két vezető iparágat 2023-ban, mind a piaci, mind az iparági statisztikák szerint. Azonban a legjelentősebb különbség is az ICT szektorban jelentkezett az iparági és piaci statisztikák között. Ugyanis mind a befektetések értékét, mind a finanszírozott cégek számát illetően nagyobb érdeklődés mutatkozott a hazai befektetők esetében, mint az ebben a szektorban működő hazai vállalatok által kapott befektetések esetében.
A hazai és külföldi befektetők 2023-ben 27 magyarországi cégből szálltak ki, 10.3 millió euró értékben, a kiszállások értékét a befektetéskor regisztrált értéken számolva.
2023-ban egyetlen kockázati- vagy magántőke-alapkezelő sem jelentett be forrásgyűjtést Magyarországon, ami azt jelzi, hogy a kivásárlási piacok lassulása negatívan befolyásolta az új alapok létrehozását az országban. Ez a tendencia világosan mutatja, hogy a vállalatok finanszírozásának és a befektetők forrásgyűjtésének évekig tartó növekedése után 2023 kihívásokat jelentett az ökoszisztéma minden szereplője számára. Úgy véljük, hogy ez az év jelentette az ökoszisztéma mélypontját, és reméljük, hogy 2024-ben javulni fog a „befektetési étvágy”.
A riportot kommentálta: Haszonics Balázs, HVCA Elnökségi tag, Gazdasági Vezető, Lead Ventures CEO
A riport elérhető a HVCA weboldalán a Statisztikák címszó alatt